Okresní hospodářská komora Třebíč

Okresní hospodářská komora Třebíč

Články

Jiří Novotný: Jsem hrdý na naše mladé lidi z regionu, kteří jsou schopni být rovnocennými partnery zákazníkům ze Silicon valley

Dvacet let působí FRAENKISCHE CZ v České republice. Od roku 2007 v Okříškách, dva roky mají v Třebíči vlastní vývojové centrum, které se věnuje průmyslové automatizaci. Zaměstnávají 755 vlastních pracovníků a 150 agenturních. V čele stojí Jiří Novotný.

Jaký byl rok 2022? Jak se turbulence doby propsala do vašeho podnikání?

Prošli jsme si problémy s covidem i nedostatkem materiálu kvůli lockdownu v Číně. Museli jsme přejít na jiný systém objednávání vstupního materiálu, navýšit zásoby a začít se výrazně intenzivněji zabývat cash-flow. Ceny energií se nás zatím díky cenám fixovaným i na rok 2023 přímo netýkají, nicméně se tímto tématem intenzivně zabýváme.

Když se ohlédnete ještě dál, co se vám podařilo za poslední roky, jaké byly největší milníky, které vás posunuly?

Podařilo se nám vybudovat vývojové centrum pro celý koncern a konstrukční centrum včetně stavby strojů pro náš závod. To není v automotive zcela běžné.

Ve své oblasti podnikání jste lídrem, co tato pozice na vás klade za nároky?

Nejnáročnější je flexibilita a rychlost. Vzhledem k tomu, že jsme vývojový dodavatel, máme možnost se podílet přímo na vývoji konečné aplikace v oblasti, která v podstatě vzniká. Chlazení baterií v elektromobilech zatím není standardní produkt.

Kterým konkrétním inovacím se věnujete?

Zaměřujeme se především na technologii tepelného tvarování a automatizaci s tím spojenou.

Proměňuje se podle vás podnikatelské prostředí v České republice?

Trh se vyrovnává, je výrazně konkurenceschopnější, nejen v rámci České republiky, ale i celosvětově. Klade to větší požadavky nejen na zaměstnance, ale i na zaměstnavatele. Česká republika, a v našem případě region Třebíčska, se nemá za co stydět, je zde spousta malých i velkých firem s celosvětovým dosahem. Naši zaměstnanci trávili v minulých letech v součtu až několik tisíc dní v zahraničí na nejrůznějších projektech. Myslím, že máme světu co nabídnout, právní systém je stabilní, právo je možné vymáhat a vzdělání je v průměru na vysoké úrovní, i když špička je někde jinde.

Proč je dobré být členem profesních svazů, například hospodářské komory?

Členství v jakékoliv organizaci tohoto druhu je vždy cenné z důvodu možné výměny informací, benchmarkingu a i jisté formě lobbingu.

Co vám profesně a osobně udělalo největší radost? 

Mám radost z kolegů, kteří posouvají firmu dále. Získali jsme mimořádně náročné, ale zajímavé projekty a jsem hrdý, že máme v naší firmě mladé lidi z regionu, kteří jsou schopni být rovnocennými partnery zákazníkům ze Silicon valley.

 

FRAENKISCHE CZ

Ocenění:

 •  
  • Národní cena kvality České republiky 2018
  • Národní cena za společenskou odpovědnost – společensky odpovědná organizace II. stupně 2018
  • Cena hejtmana Kraje Vysočiny za společenskou odpovědnost

Hlavní certifikace:

 •  
  • IATF 16949: Systém řízení kvality dle požadavku automobilového průmyslu
  • ISO 9001: Systém řízení kvality pro průmysl
  • DIN EN ISO 14001: Systém environmentálního managementu
  • ČSN ISO 45001: Systém managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Zajímavá čísla o firmě:

Ve firmě mají 10 včelích úlů, 5 ovcí /domácí, kamerunské/ a 1 chameleona jemenského.

Množství vyrobených základních trubek za 20 let: 2 066 983 815 metrů

 

O jednateli společnosti

Ing. Jiří Novotný má vysokoškolské vzdělání na ČVUT v Praze, hovoří plynně německy a anglicky. Svoji profesní kariéru zahájil ve společnosti BOSCH, jednatelem a ředitelem výrobního závodu FRAENKISCHE CZ s.r.o. je od roku 2004. Je nadšeným příznivcem elektromobility, ve které vidí budoucnost nejen firmy, kterou více než 15 let řídí, ale i celého automobilového průmyslu. Vizionář se silnou orientací na výsledky, který i přes aktuální nepříznivou situaci v segmentu automotive přistupuje ke své činnosti i nadále s heslem “firemní kultura nad výsledkem” a to stejné očekává i od svých kolegů a nejbližšího manažerského týmu.

 

Partneři OHK Třebíč