Okresní hospodářská komora Třebíč

Okresní hospodářská komora Třebíč

Články

Pracovní stáže studentů OA a HŠ Třebíč na Tenerife a v Portugalsku

V rámci programu Erasmus+, prostřednictvím kterého škola již několik let vysílá své studenty za poznáním i zkušenostmi do různých destinací Evropy, měli studenti Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč možnost vycestovat do Portugalska a na Tenerife.

Stáž Braga (Portugalsko) 2022 program Erasmus+

Ve dnech 15. října - 5. listopadu 2022 se deset žáků Obchodní akademie a Hotelové školy v Třebíči účastnilo stáže v rámci evropského programu Erasmus+ v portugalském městě Braga.

Před samotnou stáží žáci absolvovali kulturně sociální kurz pořádaný naší školou, který zahrnoval i základy odborné jazykové přípravy. Součástí přípravy bylo i vypracování prezentace o Portugalsku a zpracování motivačního dopisu. Následně bylo na základě předem stanovených kritérií vybráno deset stážistů.

Stáže se účastnili žáci z oboru cestovní ruch, obchodní akademie, gastronomie a hotelový management, podnikání, designér v reklamě a kuchař-číšník. Do Portugalska se letělo z Prahy letadlem. Pro některé ze stážistů to byl vůbec první let, a proto to byl pro ně velký zážitek. Na letišti v Braze si nás vyzvedli místní koordinátoři a odvezli nás do hotelu v centru, kde jsme bydleli. Následně se pak o stážisty starali místní koordinátoři společně se školním pedagogickým dozorem po celou dobu stáže, rozváželi stážisty do místních podniků a částečně organizovali volnočasový program. Cílem stáže bylo nabytí nových pracovních zkušeností v oboru a poznávání kultury Portugalska.

Konkrétně pak stáže probíhali v provozovnách místního tiskařského studia, v účetní kanceláři Bragamob, v hotelu Moon & Sun Hotel a restauraci Palatu. Náplň práce byla dle odborného zaměření každého stážisty. Každopádně teď již naši úspěšní stážisti vědí, jak se orientovat v cizojazyčných dokumentech, jak obsloužit hosta v jazyce, kterému ne vždy rozumí nebo i to, že cibule je zde pořádně ostrá a štípe do očí.

Přes týden stážisti pracovali a část víkendu měli volný. Většinou pak jezdili na výlety do okolních měst či poznávali zákoutí Bragy. Navštívili tak hlavní město Lisabon, světoznámé poutní místo Fatima či vyhlášené Porto. Stážisté zde zažili spoustu krásných kulturních zážitků, viděli oceán, shlédli, jak tamní obyvatelé tancují o víkendech na tradiční portugalskou hudbu na ulicích a ochutnali spoustu místních dobrot.

Podle jejich reakcí je zřejmé, že je stáž obohatila jak po stránce odborné, kulturní, jazykové, tak i společenské. Většina z nich získala lepší světový přehled, protože se v Portugalsku střetává hodně kultur. Naučili se větší samostatnosti a zodpovědnosti v práci. Na závěr stáže pak obdrželi certifikát o jejím absolvování, který se bude dobře vyjímat v jejich životním portfoliu a možná jim i otevře nejedny dveře v budoucím povolání.

Stáže pro žáky byly spolufinancovány z programu Evropské unie Erasmus+.

Veškerá sdělení vyjadřují pouze názor autora (Mgr. Klára Herudková, zástupkyně ředitele Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč), Národní agentura a Komise neodpovídá za uvedené informace.

 

Stáž Puerto de la Cruz (Tenerife) 2022 program Erasmus+

V polovině září vycestovala skupina 11 studentů z různých oborů naší školy na tři týdny do města Puerto de la Cruz na ostrově Tenerife. Získávali zde pracovní zkušenosti ve firmách, hotelích, restauracích a cestovní agentuře. Tenerife je jedním ze sedmi hlavních ostrovů sopečného původu v severním Atlantiku. Tato destinace byla pro naše studenty velikou výzvou, náš nový zahraniční partner nám ve všem vyšel vstříc a zajistil odpovídající pracovní pozice pro stážisty včetně kulturního programu. 

Po splnění kritérií, které jsou pro výběr studentů stanovené, mohli za pracovními zkušenostmi vycestovat studenti oborů Hotelnictví, Kuchař-číšník, Cestovní ruch, Obchodní akademie, Cukrář a Designér v reklamě. Studenti oboru Hotelnictví a Cukrář pracovali v restauracích Baraka Café, Luna Caprese, v baru Bee Hive a SEOintheSUN, kde pomáhali s přípravou jídel a moučníků v kuchyni a s obsluhou tamní klientely. Studentky oboru Cestovní ruch pracovaly v cestovní agentuře Mamio Verde a na recepci v hotelu Magec, designéři v reklamě ve společnosti SEOintheSUN, kde se naučili správně vytvářet prezentace, rovněž vytvářeli letáky a pozvánky na akce, žáco obchodní akademie pracovali také v této společnosti, kde se seznámili s chodem podniku. Angličtina byla samozřejmě nezbytnou součástí komunikace s kolegy, i zde se potvrdilo, že nejlépe se člověk naučí cizí jazyk, pokud se nachází v cizím prostředí, jelikož komunikovat musí.

Stáž je ale i o poznání tamní kultury a návštěvy památek a akcí. Navštívili Loro park, kde viděli vystoupení kosatek, delfínů a tuleňů. O víkendu absolvovali celodenní výlet na nejvyšší horu Španělska El Teide. Hlavní město Santa Cruz je okouzlilo svou nekonvenční stavbou Audotoria, která se využívá především pro koncertní i kongresové účely. V neposlední řadě nesměl chybět výlet do Siam parku, s mnoha druhy vodních atrakcí. Příjemné byly rovněž procházky kolem pobřeží Atlantiku, kde obdivovali nádhernou faunu a floru tohoto ostrova.

Po třech týdnech zahraniční praxe plni dojmů, nových poznatků a dovedností a také předsevzetí se stážisté opět museli navrátit do školních lavic. Tato exotická destinace je pro naše studenty velice lákavá, je to velká životní zkušenost, kde se rovněž naučí samostatnosti, zodpovědnosti, poznají styl práce v zahraničí a získají nové poznatky ve svém oboru. 

Lze konstatovat, že možnosti, které jim naše škola prostřednictvím programu Erasmus+ spolufinancovaném z prostředků Evropské unie poskytla, plně využili. Díky tomuto programu dostaneme prostředky na uskutečnění těchto stáží. Zahraniční stáže byli pro stážisty jedinečnou lekcí života.

Stáže pro žáky byly spolufinancovány z programu Evropské unie Erasmus+.

Veškerá sdělení vyjadřují pouze názor autora (Mgr. Pavla Malcová), Národní agentura a Komise neodpovídá za uvedené informace.

 

Partneři OHK Třebíč