Okresní hospodářská komora Třebíč

Okresní hospodářská komora Třebíč

OHK Třebíč na Facebooku 561 200 427 | 561 200 426 info@ohktrebic.cz

Články

Za zkušenostmi až k Atlantiku

Je li některá škola V Kraji Vysočina známá tím, že nabízí svým studentům široký rámec možností pro získání pracovních zkušeností v zahraničí, je to bezesporu Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč.

Propracovaný program využívání výhod projektů, především v rámci programu Erasmus +, zajišťuje studentům široké možnosti účastnit se zahraničních stáží v různých zemích Evropy.

Po získání finančního grantu a splnění předepsaných kritérií jsou studenti  zařazeni na jednotlivé stáže a mohou vycestovat do takových destinací jako jsou Tenerife, Španělsko, Irsko nebo Portugalsko.

V polovině letošního února skupina šesti studentek různých oborů naší školy získávala zkušenosti ve městě Puerto de la Cruz na ostrově Tenerife, který je jednim ze sedmi hlavních ostrovů a několika dalších menších ostrůvků sopečného původu v severním Atlantiku, známých pod názvem Kanárské ostrovy.  Ostrovy leží přibližně 100 km západně od pobřeží Maroka a jsou autonomním územím Španělska.

„Po několikahodinovém letu s přestupem v Madridu jsme přistály na letišti na severu ostrova“ vzpomíná stážistka Martina. A další studentky pokračují ve vyprávění: „ Posunuly jsme si ručičky a mobily o 1 hodinu dozadu a naše španělská koordinátorka nás zavezla do hotelu na večeři a ubytování.  Kromě teplého počasí, do kterého jsme se dostaly z únorové české zimy, nás ohromil majestátný vrchol nejvyšší hory Španělska Pico del Teide. Pohled na tuto 3718 m n.m. vysokou a stále činnou sopku nás, pokud nebylo zamračeno, doprovázel každý den. Trochu nás utěšovalo, že poslední výbuch byl asi před 300 lety.“

Další den proběhl prohlídkou pracoviště, určením pracovních povinností,  směn, proškolením o bezpečnosti a seznámením se s pracovním kolektivem. Dress kód byl zejména důležitý pro práci na recepci a v restauraci – jednotné pracovní oblečení, vždy čisté a vyžehlené, úprava vlasů a nehtů.

„Hlavním požadavkem bylo působit svěže a elegantně, spíše nenápadně a hlavně se usmívat. Ne vždy mi to šlo, ale musím uznat, že i na mne usměvavý obličej působí příjemněji“ vzpomíná Daniela.“Pracovali jsme v čtyřhvězdičkovém hotelu Riu Garoe na pozicích recepční, animátorka, servírka a kuchařka. Hotel byl luxusní, s nádhernou  subtropickou zahradou, bazénem, tenisovými kurty, minigolfem a dalšími prostory pro sport a relax. Chodily jsme do práce pěšky, byla to pěkná asi 20 minutová procházka. První dny jsme bojovaly hlavně s dorozuměním se se s kolegy. Naše španělština nebyla nic moc a angličtina se nedala použít všude. Ale i zde se potvrdilo, že nejlépe se učí, když je člověk v cizím prostředí, chce se naučit a vlastně i musí. Metodou Learning by doing jsme si obohatily slovní zásobu a poznaly jiné metody práce.

Klientela hotelu byla hlavně z německy mluvících zemí, většinou seniorského věku a toto se týkalo obecně i turistů v městečku. Lidé, které jsme potkávaly, byli příjemní, španělská vřelost a nenucenost se nám líbila a trochu se nám po ní nyní i stýská.

Samozřejmě stáž není jen o získávání pracovních zkušeností během týdne. Víkendy jsme trávily poznáváním španělské kultury, památek, přírody, obchodů a oceánu.“

Největším fandou oceánu byla Monika. „ Kdybych mohla, tak bych na pláži i kempovala, miluji tu sílu vln, nespoutanost a obrovskou radost, když se podaří chytit vlnu, zvládnout surf a souznít. Také výstup na Mount Pico byl úžasný, počasí nám přálo a s povolením úřadů jsme vystoupaly až na vrchol sopky. To, že je hora stále živá, jsme poznaly při výstupu podle sirného teplého vzduchu, který hora vydechovala ze škvír v nažloutlé hornině.“

Dominika a Klára vzpomínají na  lodní výlet za delfíny a velrybami:„ První část cesty byla v pohodě, pak ale můj žaludek začal tancovat, vlny mu jaksi neudělaly dobře a jedinou mou utkvělou myšlenkou bylo vystoupit na pevninu, což jaksi na širém moři v půli cesty nebylo možné“ říká nyní již s úsměvem Dominika.

„Ještě že nás zachránila paní učitelka s tabletkou na kinetózu, po půl hodině jsme byly jakžtakž v pohodě. Zbytek cesty jsme si dokonce užily i zábavného průvodce, který promlouval k pasažérům asi šesti jazyky – dokonce i česky“ dodává Klárka. „Ani jsem nevěděla, že můj žaludek nemá rád vlny“.

„Viděly jsme toho hodně, mám zážitky na celý život. Nejvíce se mi asi líbilo v Loro parku – hlavně vystoupení kosatek a delfínů. A tolik tučňáků v tak nádherném pavilonu...“,  vysvětluje animátorka Sabina. „V práci jsem měla bezvadného kolegu Miguela. Byl hrozně šikovný a pohodový. Mluvil čtyřmi jazyky bez problémů a měl přátelský vztah ke klientům, což je v této profesi podstatné. Byl zábavný.“

Hlavní město Santa Cruz okouzlilo především naši „módní guru“ Martinu. Po absolvování prohlídky Auditoria, nekonvenční stavby s využitím především pro koncertní a kongresové účely, se plně vrhla do víru nakupování. „No, nekupte to, když je to tak krásné a levné“.  Martina pracovala v kuchyni, práce to byla hodně náročná a šéfkuchař s ní byl spokojen a chválil.

Po téměř čtyřech týdnech jsme opět stály na letišti ve Vídni a čekaly na odvoz do Třebíče. Naše zahraniční praxe skončila. Jsme plní dojmů, nových poznatků a také předsevzetí. Mezi hlavní určitě patří věnovat se dalšímu studiu jazyků a smysluplně využít a také předat zájemcům ve škole své nové zkušenosti. Jsme smutní, že stáž skončila a zároveň se těšíme na své blízké, po kterých se nám někdy více, někdy méně, stýskalo.

A ještě jedna dobrá rada našim spolužákům – váháte li, jestli se stáže zúčastnit a ukrojit ze svého volného času na přípravu, tak neváhejte a přihlašte se. Je to šance a zážitek, který stojí za to.

Stáže pro naše studenty byly spolufinancovány z programu Evropské unie  Erasmus+.


Veškerá sdělení vyjadřují pouze názor autora, Národní agentura a Komise neodpovídá za uvedené informace.

 Ing. Daniela Vitásková a studentky Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč

 

Partneři OHK Třebíč