Okresní hospodářská komora Třebíč

Okresní hospodářská komora Třebíč

OHK Třebíč na Facebooku 561 200 427 | 561 200 426 info@ohktrebic.cz

Články

Ministr Hüner přijel za členy Energetického Třebíčska

Ve středu 31. ledna přijel ministr průmyslu Tomáš Hüner na zámek do Dukovan.

„Podařilo se nám uspořádat setkání, kde se sešli zástupci firem z regionu, zástupci samospráv, významní zástupci ČEZ jako je ředitel EDU II Martin Uhlíř, ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač, ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský a Petr Závodský, ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren,“ vyjmenoval Vítězslav Jonáš.

Mezi účastníky byl také hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, předseda Okresní hospodářské komory Třebíč Richard Horký, vládní zmocněnec pro jádro Ján Štuller a ředitel SÚRAO Jiří Slovák. Nechyběla předsedkyně Ekoregion 5 Petra Jílková a předseda Energoregionu 2020 Vladimír Měrka. Přijela také poslankyně Monika Oborná, která ten den společně s kolegy z poslaneckého hospodářského výboru zasedala na elektrárně.

Hüner je projaderný. Region do něj vkládá naděje

Diskuze k budoucnosti jádra byla velmi konkrétní. „Mohlo by se blýsknout na lepší časy. Ministr nás ujistil, že udělá vše pro to, aby padlo definitivní rozhodnutí o výstavbě v Dukovanech ještě v dubnu letošního roku,“ sdělil Jonáš, který toto jednání inicioval. Ministr Hüner prohlásil, že vláda, i když je v demisi, se nebojí důležitých rozhodnutí a že nevidí problém ve schválení výstavby a komplexního materiálu vládou.

Členové Energetického Třebíčska se přesvědčili, že ministr je muž na svém místě a že pokud zůstane na svém postu, tak může dotáhnout výstavbu k rozhodnutí vlády. Richard Horký seznámil ministra s velmi pozitivním postojem místních firem k výstavbě a také ocenil dodržení slibu poslankyně Oborné, že první výjezdní zasedání hospodářského výboru bude na elektrárně.

Aktuální stav přípravy procesu výstavby

V současné době běží EIA, tedy posuzování výstavby vlivu na životní prostředí. „Nyní čekáme na diskuzi s Rakouskem, Německem, jednáme s ČEPS o napojení nového energetického zdroje na sítě, máme připravenou zadávací dokumentaci,“ popsal Martin Uhlíř a zdůraznil, že ČEZ čeká na vládní schválení komplexního materiálu. Proces přípravy tedy stojí na dvou základních věcech, a to rozhodnutí o tom, kdo bude investor a jaký bude použitý obchodní model.

Ve hře jsou tři varianty obchodního modelu. V březnu budeme znát vítěznou variantu

Cena dostavby jednoho bloku Jaderné elektrárny Dukovany se odhaduje na 200 miliard korun. Investorský model vyplyne ze tří variant. Úvahy se vedou o stoprocentní dceřiné společnosti ČEZ, stoprocentní dceřiné organizaci státu, třetí variantou je rozdělení ČEZ, kde by patrně část firmy ovládal stát.  Do konce března by měla být známa varianta.

Zdroj: Energetické Třebíčsko

Fotogalerie: http://www.energeticketrebicsko.cz/aktualne/ministr-huner-prijel-za-cleny-energetickeho-trebicska/

 

 

Partneři OHK Třebíč